پنج ترفند شخصی برای تحمل آسانتر گرما


کم نیستند کسانی که در اواخر بهار و تابستان از گرمای هوا گله دارند و در این میان کسانی هستند که گرمای هوا برایشان غیرقابل تحمل است. در ادامه پنج ترفند (کمی شخصی) برای تحمل آسانتر گرما را اشاره می کنم.

1.به بدن اجازه دهید به گرما عادت کند
بدن انسان دارای قدرت سازگاری بالایی است و میتواند خود را با شرایط گرمایی و سرمایی تطبیق دهد و در واقع آنچه برای بدن خطرناک است شوک گرمایی یا سرمایی است. افرادی با نژادهای مختلف به کشورهای گرم یا سرد مهاجرت می کنند و معمولا بعد از یک یا دو سال  با شرایط آب و هوایی آن کشور کنار می آیند حال آنکه همانطور که برخی سالها شاهد هستیم افراد ساکن در یک کشور سردسیر در روز گرم ممکن است دچار مشکلات گرما زدگی  شوند.  پیشنهاد میکنم در فصلهای مختلف به بیرون رفته و پیاده روی کنید و اجازه دهید بخصوص در فصلهای بهار و پاییز بدن به گرم شدن یا سرد شدن هوا عادت کند و سوخت و ساز و سیستم حفظ دمای بدن با شرایط جدید خود را سازگار کند. در این سالها سبک زندگی بسیاری این شده است که از خانه زیر کولر وارد خودرو با کولر روشن شده و در نهایت به محل کار و زیر کولر می روند، چنین افرادی در صورت نیاز به پیاده روی یا حضور چند ساعته در گرما بیشتر احساس ناراحتی می کنند.

2. رژیم بگیرید و وزن کم کنید
برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا حتی پرخوری میکنند تحمل گرما سخت تر است. شاید دیده باشید که افرادی که رژیم می گیرند و وزن کم میکنند برای مدتی به اصلاح سرمایی می شوند و یا افرادی که در مناطق سردسیر هستند غذای پر انرژی بیشتری میخورند. با کمی کاهش وزن سیستم سوخت و ساز بدن تغییر میکند و کمتر در گرما احساس ناراحتی می کنید. در فصل سرما نیز میتوانید رژیم غذایی خود را عوض و انرژی دریافتی را بیشتر کنید تا کمتر احساس سرما کنید.

3.دوش بگیرید
گرفتن دوش در هر صبح و قبل از رفتن به بیرون کمک قابل توجهی هم به شما برای تحمل گرما و هم به اطرافیان شما برای حضور در کنار شماست. شستن بدن باکتریهایی که باعث بوی بد عرق می شوند را از بین می برد و عرق ریختن که در گرما طبیعی است دیگر آنقدرها آزاردهنده نیست. برخی افراد از احساس خستگی و دم کردن پس از دوش گرفتن یا حتی تعریق بیشتر گله می کنند دلیل این احساس بیشتر دوش گرفتن طولانی و بخصوص دوش آب گرم است. دوش صبحگاهی بهتر است بسیار کوتاه و خلاصه باشد، میتوانید از آب گرم برای شستن استفاده کنید اما برای کاهش احساس دم کردگی و احساس طراوت توصیه می شود که برای لحظاتی (مثلا یک دقیقه) دوش آب سرد بگیرید و مطمئناً تاثیر مثبت آنرا تجربه خواهید کرد.

4. فلفل بخورید
عجیب نیست که خوردن غذاهای تند در بسیاری از کشورهای گرم از آسیا تا آمریکا رایج است. با اینکه بسیاری با خوردن فلفل احساس گرما می کنند اما در واقع همین گرمای درونی راهکاری کارا برای تحمل ساده تر گرماست. پس از خوردن فلفل و گرم شدن درونی بدن، هوای گرم بیرون به نظر خنک تر و قابل تحمل تر است. برای بسیاری از ایرانیها خوردن فلفل آسان نیست و دلیل آن عدم وجود آن در رژیم معمول غذایی است و اگر شما هم با خوردن کمی فلفل دچار سوزش شدید در دهان شده و اذیت می شوید کافیست برای مدتی (مثلا یک ماه) کم کم و به تدریج میزان فلفل مصرفی خود را افزایش دهید. با هر باز سوزش دهان و احساس گرما بدن شما برای تحمل فلفل آماده تر شده و  بزودی خوردن آن برای شما بدون مشکل و لذت بخش خواهد بود. اگر واقعا نخواستید فلفل بخورید یا مشکلی در این زمینه دارید خوردن چای گرم هرچند کمتر و کوتاه مدت تر  میتواند شرایط مشابهی ایجاد کند.

5.عینک آفتابی بزنید
افراد زیادی در فصل گرما دچار سردرد یا خستگی چشم می شوند و آنرا پای آلودگی هوا یا ترافیک می گذارند. حضور در آفتاب باعث نه تنها باعث تحریک و تلاش عضلات چشم و صورت برای حفاظت از چشم و کنترل نور رسیده به چشم می شود بلکه در بلند مدت باعث سردرد و خستگی چشم می شود. لازم نیست الزاماً زیر نور مستقیم آفتاب باشید بازتاب نور از سطح ساختمانها و خودروها نیز باعث مشکل می شوند. در بهار و تابستان حتما از عینک آفتابی استاندارد با قابلیت جذب UV  مناسب استفاده کنید. همچنین برای برخی که بخصوص بلندمدت در بیرون هستند عینکهای آفتابی پلاریزه میتواند مفید باشد. نگران هزینه نیز نباشید عینکهای آفتابی استانداری هستند که الزاماً برند نیست و معمولا در ایران با قیمتهایی بین 50 تا 200 هزار تومان عرضه می شوند و البته حتماً قبل از خرید از صحت فیلتر UV آن با دستگاههای که در عینک فروشی هاست مطمئن شوید.

در نهایت آنکه همانطور که قطعاً می دانید یک از عوامل گرمازدگی و احساس خستگی در فصل گرما کمبود آب بدن است و لازم است حتماً در صورتی که در هوای آزاد و گرم فعالیت میکنید یا تعرق دارید حتی اگر احساس تشنگی نیز نمی کنید به صورت مرتب آب بخورید.


مشخصات

  • منبع: http://shirazi.blogfa.com/post/404
  • کلمات کلیدی: گرما ,تحمل ,فلفل ,خوردن ,شوند ,افرادی ,برای تحمل ,خوردن فلفل ,فلفل بخورید ,استفاده کنید ,عینک آفتابی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها