سفر به خارج از کشور با تور یا مستقل؟


هنگامیکه سفر به شهر دیگر و بخصوص خارج از کشور است شاید یکی از نخستین سوالاتی که در ذهن مسافران پیش می آید این است که بصورت مستقل برای خرید بلیط و رزرو هتل اقدام کنند و یا از تورهای آژانسهای مسافرتی استفاده کنند؟ در ادامه کمی در اینباره خواهم نوشت.

تور چیست؟
اگرچه واژه تور برای مسافرت بسیار رایج است اما حقیقت است که تعریف از تور با توجه به کشور مقصد و آژانس مسافرتی و هزینه متفاوت است. یک تور میتواند شامل مواردی مثل بلیط رفت و برگشت، هتل، ترنسفر مسافر از فرودگاه شهر مقصد به هتل و بالعکس ، دریافت ویزا، گردش نیم روز در شهر، گردشهای جمعی به جاذبه های دیدنی کشور یا شهر مقصد، راهنمای تور در شهر مقصد یا راهنمای تور همراه از شهر مبدا و در کل طول سفر باشد. اگر شما برای مثال سفری توریستی به دبی یا استانبول داشته باشید احتمالا منظور از تور بلیط، هتل، ویزا، ترنسفر و شاید یک گردش جمعی، مختصر و کمی تبلیغاتی نیم روزه از شهر است. هرچند شما میتوانید برنامه های دیگری از افرادی که به عنوان راهنما معرفی شده (در واقع فروشنده) هستند نیز جداگانه تهیه کنید. اما در مورد برخی کشورهای دیگر مانند روسیه، چین و هند احتمالا تور علاوه بر موارد اشاره شده  شامل گردشهای دسته جمعی به جاذبه های دیدنی این کشورها و یک راهنما (حداقل در شهر مقصد) نیز می شود. در برخی تورهای گرانتر یک فرد راهنمای تور همراه افراد از فرودگاه مبداء نیز خواهد بود که میتواند مشکلات احتمالی در فرودگاه، هتل مقصد یا رفت و آمد در کشور مقصد را حل کند.

تورها در واقع مزیتهای هم برای مسافر و هم برای آژانس مسافرتی دارند، آژانسها میتوانند یک مجموعه از فروش بلیط و هتل و... ارائه کنند و چون بصورت جمعی است میتواند هزینه آنها را کاهش دهد و برای مسافر نیز کاهش دردسرهای ویزا و انتخاب هتل و رفت و آمد و ... است و همچنین در مواردی که مسافر آشنایی خاصی با کشور مقصد یا زبان خارجی ندارد وجود راهنما و همسفر(در تورهای جمعی) میتواند دلگرم کننده باشد. تورها قاعدتاً باید برای آژانسهای مسافرتی ارزانتر از خرید تک تک سرویسها (بلیط و هتل و..) از طرف مسافر باشد و اینگونه نیز هست اما حداقل در ایران الزاماً به معنای ارزانتر بودن برای مسافر نیست و این بخصوص در مورد سفر به کشورهای اروپایی ممکن است بسیار گرانتر نیز باشد.
در مورد تورهایی که صرفاً هتل و بلیط هواپیما و آنهم به انتخاب مسافر است مقایسه قیمت کار سختی نیست، قیمت بلیط و هتل براحتی از آژانسهای و سایتهای آنلاین قابل استعلام و مشاهده است و شاید تنها باید در نظر بگیرید که اگر ترنسفر فرودگاهی نیز همراه تور باشد تفاوت قیمت چند ده هزار تومانی قابل چشم پوشی است. مشاهده شخصی من در مورد سفر به کشورهای همسایه نشان میدهد که تفاوت چندان زیادی بین قیمت خرید و خدماتی که دریافت میکنید چه بصورت مستقل اقدام کرده و چه از تورهای آماده آژانسها نیست. (به شرط انصاف آژانس مسافرتی)

اما شرایط بخصوص زمانی که که انتخابهای شما بخصوص در انتخاب هتل محدود می شود و همچنین تورهای جمعی که شامل راهنمای همراه در کشور مقصد و بازدید از دیدنیهای شهر مقصد باشد میتواند متفاوت باشد در برخی موارد حتی آژانسها تضمینی در مورد یک هتل خاص نداده و صرفا به مسافر قول یک هتل چهار ستاره یا... میدهد. در مواردی این هتلها در موقعیت مکانی قرار دارند که نسبت به یک هتل مشابه در مرکز شهر ارزانتر هستند و البته همین عامل گردش در شهر بصورت مستقل را برای مسافر سخت تر میکند.  همچنین در زمان سفر به مقصد بخشی از گردشها و مشاهده دیدنیها رایگان و همراه تور و بخشی دیگر به عنوان گردش اختیاری و با دریافت هزینه بالا امکان پذیر است. در سفر با این تورها مسافر وقتی برای انتخاب هتل و موقعیت آن و همچنین نحوه رفتن به نقاط دیدنی شهر صرف نمی کند و  از آنجا که طبق برنامه تور پیش می روند در واقع ممکن است سفر برای مسافر مفیدتر نیز باشد چرا که طبق برنامه مشخص از ابتدای صبح به گردش در شهر و دیدنیهای آن می پردازد در حالیکه در سفرهای شخصی ممکن است فرد وقت بیشتری به استراحت یا گردش در مراکز تجاری بپردازد و یا زمان زیادی برای یادگیری رفت و آمد در شهر و رفتن به مقاصد دیدنی شهر صرف کند.

حال برگردیم به سوال اصلی که این است سفر با تور یا مستقل؟ برای پاسخ به این سوال علاوه بر آشنایی با روال تورها بایستی پاسخ چند سوال دیگر را بدهید. آیا مایل به صرف وقت و مطالعه در مورد نحوه سفر و آشنایی با کشور مقصد هستید؟ آیا حداقل آشنایی با زبان انگلیسی در حد یک مکالمه ساده با بخش رزرو هتل یا مامور فرودگاه را دارید؟ و در نهایت آیا میخواهید سفر را به عنوان یک چالش برای خود نگاه کنید (همراه با کمی استرس و اشتباه) و یا ترجیح میدهید ریسکی نکرده و صرفاً از سفر لذت ببرید؟  اگر اهل ریسک و مطالعه هستید بخش مهمی از سوال اصلی را جواب داده اید. تسلط به زبان انگلیسی اگرچه میتواند بسیار در سفر مفید باشد (بخصوص مطالعه منابع انگلیسی برای سفر به یک کشور) اما در واقع حد ساده ای از تکلم به زبان انگلیسی (در حد یک کتاب انگلیسی در سفر) نیز بسیاری اوقات کار راه انداز است. توجه داشته باشید که سفر مستقل به یک کشور دیگر علاوه بر لذت سفر معمول میتواند یک درس، تجربه مفیدتر و آشنایی بیشتر با کشور مقصد باشد.(مواردی مثل آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی و ...) و همچنین به شما آزادی بیشتری در انتخاب مکانهای دیدنی شهر و میزان وقتی که مایلید در هر کدام صرف کنید خواهد داد و نکته مهم اینکه در مواردی مثل سفر به کشورهای اروپایی گاهی سفر مستقل میتواند هزینه ای تا نصف هزینه تور یا کیفیت هتل مشابه داشته باشد.(بطور مثال شما سهمی از هزینه سفر،اقامت و حقوق راهنمای تور همراه را نخواهید داد). منابع آنلاین بسیاری برای سفر به یک کشور وجود دارد که از همان ابتدای رسیدن به فرودگاه و نحوه رفتن به مرکز شهر شروع شده تا نحوه رفت و آمد در شهر و مراکز دیدنی و...مسافر را راهنمایی میکنند. سفرنامه ها و منابع فارسی نیز حاوی اطلاعات مفیدی در این زمینه هستند و تنها کاری که باید انجام داد مطالعه است! و باز به عنوان یک تجربه شخصی هرچقدر در مورد کشورهای پیشرفته سفر شخصی آسان و با ریسک کم است شاید بهتر باشد در مورد کشورهای فقیرتر دقت بیشتری کنید و حتی در مواردی استفاده از تور (به دلیل امنیت بیشتر و عدم امکان اعتماد کامل به حمل و نقل عمومی)  انتخاب بهتری است.


مشخصات

  • منبع: http://shirazi.blogfa.com/post/405
  • کلمات کلیدی: مقصد ,مسافر ,کشور ,مورد ,میتواند ,مواردی ,کشور مقصد ,برای مسافر ,زبان انگلیسی ,آژانس مسافرتی ,نحوه رفتن
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها