با گذرواژه‌های خود چه کنیم؟


هر کاربر اینترنتی احتمالاً چندین حساب کاربری در شبکه های اجتماعی و سایتهای مختلف دارد و انتخاب گذرواژه (پسورد) یا ذخیره یا به خاطر سپردن آن نیز خود دغدغه ای است. نکات مهمی مانند انتخاب گذرواژه های طولانی و ترکیبی و تغییر گذرواژه ها در دوره های زمانی از مواردی است که لازم است کاربران آنرا رعایت کنند اما همین نکات نیز به خاطر سپردن این گذرواژه را سخت تر کرده است. در سالهای اخیر ابزارهایی برای تولید کلمه عبور ترکیبی و پیچیده و همچنین ذخیره و در نهایت پر کردن فرمهای ورود بصورت خودکار رایج شده است اما استفاده از این ابزارها نیز بی اشکال نیست برخی از آنها نیاز به نصب پلاگین روی مرورگر دارد که کار ساده ای برای همه نیست و همچنین در موارد مثل فیلترینگ، تحریمها یا حتی اشکالات فنی در سایت اصلی مدیریت گذرواژه ها زندگی آنلاین کاربران با اختلال مواجه خواهد شد. همچنین گزارشهایی از نشت اطلاعات و مشکلات امنیتی در همین سایتها نیز منتشر شده است و در نهایت آنکه در صورت لو رفتن گذرواژه اصلی دسترسی به این سرویسها ممکن است کل حسابهای آنلاین کاربر در سایتهای مختلف دچار مشکل شوند. در نهایت برخی همانند من تصمیم میگیرند که خود گذرواژه های سایتها و سرویسهای مختلفی که استفاده میکنند را انتخاب کنند. در ادامه برخی توصیه های شخصی ام در اینباره را خواهم نوشت.

1. انتخاب گذرواژه
گذرواژه شما باید حداقل شش حرف یا رقم داشته باشد و این حداقل است در واقع هشت تا دوازده حرف مناسب و بالاتر از آن ایده آن است. شاید خوانده باشید که شکستن یک پسورد ساده در چند دقیقه امکان پذیر است اما در واقع این ربط خاصی به پسوردهای سایتهای اینترنتی ندارد و مربوط به تشخیص کلمه عبور از گذرواژه‌ی رمزنگاری شده بصورت آفلاین است. در مورد سایتهای اینترنتی ممکن است یک هکر بطور مشخص شما را هدف قرار داده و هزاران واژه را از بانکهای اطلاعاتی آماده تست کند و یا آنکه یک سری کلمه عبور معمول را روی همه یا بخشی از کاربران یک سرویس یا سایت تست کند و در هر دو حالت استفاده از کلمات عبوری که بسیار رایج هستند مانند 12345678 یا qwerty حساب کاربری شما را در هر سایت یا سرویسی در معرض خطر و هک قرار میدهد. اگرچه برخی اصرار دارند که گذرواژه پر از کاراکترهای خاص مثل #$%^& باشد اما حقیقت این است که در مورد سایتهای اینترنتی ترکیبی از حروف و اعداد نیز امنیت مناسبی را فراهم میکند. لازم است که کلمه عبور شما یک کلمه یا اسم ساده (بخصوص انگلیسی) نباشد و ترجیحاً ترکیبی حداقل دو ( یا بیشتر) کلمه و عدد باشد. اکثر سایتهای بزرگ نسبت به آزمایش هزاران کلمه عبور برای یک حساب کاربری واکنش نشان داده و در نتیجه لازم نیست چندان نگران لو رفتن پسورد از این شیوه باشید.

2.تغییر گذرواژه
توصیه هایی برای تغییر گذرواژه در یک دوره زمانی مثلا سه ماه وجود دارد. این توصیه‌ی خوبی است اما الزامی نیست و در برخی موارد انتخاب و به خاطر سپردن گذرواژه جدید را سخت تر هم میکند. خوب است که سالیانه گذرواژه را تغییر دهید اما در واقع  زمان تغییر اصلی مواردی است که بصورت اشتباهی گذرواژه خود را در صفحه یا سایت مشکوک دیگری وارد کرده اید و یا همکاران شما از آن مطلع شده اند و یا سایت یا سرویسی که از آن استفاده میکند دچار مشکلات امنیتی شده باشد در این موارد لازم است گذرواژه ای کاملاً متفاوت برای سرویس یا سایت مذکور انتخاب کنید.

3.گذرواژه اختصاصی
توصیه ایده آل این است که برای هر سایت یا سرویسی که استفاده میکنید یک گذرواژه جدید انتخاب کنید اما حقیقت این است که اکثر کاربران چنین نمی کنند و در واقع برای بسیاری از سرویسها گذرواژه یکسان انتخاب میکنند اما لازم است موارد زیر را مد نظر بگیرید.
سرویسها یا سایتهایی که استفاده میکنیم را بخش بندی کنید. در بخش مهم و اصلی سرویسهای ایمیل مهم و معتبر مانند (Gmail یا Outlook) و شبکه های اجتماعی اصلی و مهمی که از آنها بطور معمول استفاده میکنید و در واقع هویت مجازی شما هستند و در نهایت اینترنت بانکها و سایتهای مالی است. در مورد این سایتها و سرویسها حتماً گذرواژه ای ترکیبی و کاملا متفاوت برای هر سایت انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فرد دیگر حتی با دانستن یک گذرواژه از این سرویسها نباید بتواند دیگر گذرواژه های شما در دیگر سایتها را حتی حدس بزند.

در گام بعدی بهتر است سایتها و سرویسهای دیگری که استفاده میکنید به دو بخش ایرانی و خارجی تقسیم کنید. پیشنهاد میکنیم واژه ها و اعداد استفاده شده در گذرواژه سرویسهای ایرانی را متفاوت از سرویسهای مهم خارجی خود انتخاب کنید و البته مطلقاً متفاوت با آنچه در سرویسهای ایمیل معتبر خود بکار گرفته اید.

بخش بعدی سایتهایی هستند که از آنها استفاده میکنید اما لو رفتن کلمه عبور در آنها احتمالا مشکل مهمی برای شما ایجاد نمی کند(هرچند در بسیاری موارد ممکن است نام اصلی شما، آدرس ایمیل یا حتی تلفن یا آدرس محل کار یا سکونت شما لو برود)    اگرچه اینجا هم استفاده از گذرواژه متفاوت پیشنهاد می شود اما استفاده از گذرواژهایی شبیه در این گروه از سایتها (ترجیحاً با دو سه حرف یا عدد متفاوت) چندان هم ایرادی ندارد.
در آخر سایتهایی هستند که احتمالا برای آزمایش یا تجربه نخست وارد آن می شوید و میتوانید برای همه این موارد یک کلمه عبور  در نظر بگیرید و البته به محض آنکه تصمیم به استفاده جدی از آن سرویسها گرفتید کلمه عبور در آن سایت یا سرویس را عوض کنید.

در نهایت آنکه باید بدانید اگر کلمه عبور شما کمی پیچیده باشد تهدید اصلی برای شما از طرف سایتها و صفحات فیشینگ (صفحات جعلی برای سرقت گذرواژه شما) هستند بنابراین در مورد آدرسی که کلمه عبور خود را وارد میکنید حتماً دقت لازم را داشته باشید و پیشنهاد می کنم همیشه آدرس سایت (مثلا Gmail.com) را خودتان در صفحه مرورگر تایپ کنید و اگر از لینکی که در ایمیل، سایت دیگر یا پیامی وارد صفحه ای شدید که از شما پسورد خواست پیش فرض را روی فیشینگ بگذارید مگر آنکه خلاف آن ثابت شود.


مشخصات

  • منبع: http://shirazi.blogfa.com/post/409
  • کلمات کلیدی: گذرواژه ,استفاده ,کلمه ,سایت ,عبور ,اصلی ,کلمه عبور ,انتخاب کنید ,استفاده میکنید ,حساب کاربری ,سایتهای اینترنتی ,مورد سایتهای اینترنتی
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها